Funkcjonalne wnętrze - praktyczne wskazówki

Decyzja podjęta – przyszedł czas na zakup szafy, kuchni lub garderoby. Ale tak naprawdę cała droga planowania i lista decyzji jeszcze przed Tobą. Wiemy, jakie to wymagające i odpowiedzialne zadanie, dlatego postaramy się pomóc Ci w przejściu przez ten ważny proces. Mebel na wymiar powinien zaspokajać Twoje konkretne potrzeby, uwzględniać preferencje w sposobie przechowywania, odpowiadać Twoim możliwościom i warunkom fizycznym. Pamiętaj, że garderoba czy szafa posłużą przez wiele lat, więc powinny być przede wszystkim funkcjonalne, praktyczne, a na pewno bardzo dobrze przemyślane w każdym szczególe.

Zanim rozpoczniesz planowanie i aranżację szafy lub garderoby na spokojnie zastanów się nad kilkoma kwestiami i odpowiedz na kilka pytań, które będą kluczowe podczas procesu projektowania. Pytania te dotyczą nie tylko samego sposobu przechowywania, ale także designu mebli. Przecież jest to mebel spersonalizowany i powinien odpowiadać Ci pod każdym względem:

Co chcesz schować w swoim meblu? Najlepiej zrób podręczną listę rzeczy i określ gabaryty tych największych, aby zaplanować dla nich właściwe miejsce.

Ile miejsca chcesz lub możesz na niego przeznaczyć?

Dla kogo ma być mebel i ile osób będzie z niego korzystało? Przy co najmniej dwóch osobach warto pomyśleć o podziale na strefy.

Jaki preferujesz sposób przechowywania: wieszanie czy składanie? Będzie to pomocne przy wyborze akcesoriów.

W jakim pomieszczeniu będzie się znajdował mebel?

Czy będzie on pełnił funkcję tylko użyteczną, czy także estetyczną i reprezentacyjną?

W szafie i garderobie wszystko ma znaczenie, dlatego w procesie planowania postaraj się określić każdy centymetr mebla, dobierz właściwe wysokości rozkładu elementów, które ułatwią swobodny dostęp do przechowywanych rzeczy i wydziel dedykowane strefy. Aby w pełni wykorzystać swoją szafę, skorzystaj z funkcjonalnych akcesoriów, które nie tylko uporządkują jej wnętrze i zapewnią odpowiednie przechowywanie, ale także ułatwią codzienne korzystanie i oszczędzą Twój czas. 

Garderoba – propozycja aranżacji strefy dla mężczyzny

Garderoba – propozycja aranżacji strefy dla kobiety

Szafa dla kobiety różni się swoim wnętrzem od szafy dla mężczyzny czy dziecka. Aranżacja szafy dla dwojga różni się od szafy dla jednej osoby. Wynika to z prostej zależności – każdy z nas jest inny i każdy ma inne potrzeby.

Oto kilka porad i wskazówek, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu szafy idealnej, dopasowanej do indywidualnych wymagań i oczekiwań.

szafa dla dwojga

Funkcjonalność i estetyka –  odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny w jednej szafie to żadna fanaberia. To zaplanowane działanie, które wspólne korzystanie z mebla oraz życie, czynią mniej konfliktowym i bardziej poukładanym. 

Dlaczego w jednej szafie tak ważna jest oddzielna przestrzeń dla każdego użytkownika? Oto kilka argumentów:

Swobodny dostęp do konkretnych stref mebla często wynika z różnicy wzrostu

Różnice w preferowanym sposobie przechowywania i odmienna wrażliwość na „twórczy nieład” w szafie

Rodzaj i ilość posiadanych ubrań

Różne zamiłowania i hobby oraz dedykowane im akcesoria, które powinny znaleźć swoje miejsce w przestrzeni szafy

Trzy istotne kwestie, które pozwolą stworzyć praktyczny i funkcjonalny projekt szafy dla dwóch osób idealnie pasujący do potrzeb każdego z Was. Przed planowaniem wnętrza zastanówcie się:

Ile przestrzeni potrzebuje każda osoba

Ile miejsca, u każdej z osób, należy przeznaczyć na rzeczy do powieszenia w porównaniu do rzeczy do poukładania

Ile każdy z was posiada obuwia

Wymiary i liczby, które warto zapamiętać. Zobacz, ile miejsca potrzebują Twoje rzeczy.

130 - 170 cm płaszcze, palta, długie sukienki
100 - 120 cm marynarki, żakiety, kurtki, spodnie, krótkie sukienki
90 - 100 cm koszule, bluzki, paski, krawaty, apaszki
70 - 80 cm spódnice i spodnie przewieszone przez wieszak
30 - 50 cm ubrania złożone, rzeczy sezonowe, kozaki, torebki i aktówki
25 - 30 cm buty, szuflady na bieliznę i biżuterię, szuflady wielofunkcyjne, kosze

szafa damska

Funkcjonalność i komfort – tym cechuje się wnętrze kobiecej szafy. Każdy jej szczegół powinien być przemyślany, ale jednocześnie mieć cechy indywidualnego dopasowania. Szafa to nie tylko mebel do przechowywania, to bardzo prywatna strefa i pewnego rodzaju sanktuarium dla ubrań i rzeczy. Niech jej wnętrze będzie Twoją strefą komfortu urządzoną „po twojemu”, gdzie wszystko ma swoje, ale wyznaczone przez Ciebie, miejsce.

Zachowaj odpowiednie przestrzenie dla odzieży wiszącej długiej i krótkiej oraz tej ułożonej na półkach.

Miękkie swetry przechowuj w ażurowych koszach, zapewniając im odpowiednią wentylacje.

Rzeczy delikatne jak biżuteria i bielizna przechowuj w wyściełanych miękkim materiałem szufladach i specjalnych organizerach.

Stwórz strefę dla obuwia, aby oddzielić je od ubrań codziennych.

Torebki przechowuj na osobnych półkach lub wieszakach. Unikniesz deformacji ich poszczególnych elementów.

szafa męska

Logika i schematy – tak tworzone jest wnętrze męskiej szafy. Wszystkie elementy muszą być praktyczne i funkcjonalne, bo szafa to mebel do przechowywania, który ma pełnić typowo użytkową funkcję. Wykorzystanie potencjału wnętrza i odpowiednie rozmieszczenie rzeczy sprawi, że zmieścisz wszystko na czym Ci zależy, zadbasz o swój komfort, a codzienne korzystanie z szafy i utrzymanie porządku nie będą stanowiły najmniejszego problemu.

Zachowaj odpowiednie przestrzenie dla odzieży wiszącej długiej i krótkiej oraz tej ułożonej na półkach.

Miękkie swetry przechowuj w ażurowych koszach, zapewniając im odpowiednią wentylacje.

Organizacja przestrzeni w garderobie może pomóc w przechowywaniu sprzętu sportowego.

Stwórz strefę dla obuwia, aby oddzielić je od ubrań codziennych.

Przechowywanie zegarków w garderobie można zorganizować w sposób funkcjonalny, aby zachować ich estetykę, chronić je przed uszkodzeniami i ułatwić wybieranie odpowiedniego zegarka do noszenia.

Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdym momencie możesz wyłączyć ich obsługę. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.
Polityka Prywatności    Ciasteczka
AKCEPTUJĘ
Scroll to Top